logo

Strona startowa >> Vitodens 222-F

       

 

Typ urządzenia
Gazowy kocioł kondensacyjny oferowany jest jako kompaktowa centrala grzewcza z wbudowanym modułem kotła jednofunkcyjnego (jak dla Vitodens 200-W) oraz wbudowanym emaliowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 100 lub 130 litrów, bądź też z podgrzewaczem pojemnościowym o pojemności 130 litrów. Urządzenie jest przeznaczone w standardzie do ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Kocioł może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i płynnym.


Podstawowe dane techniczne

  • Moc cieplna: 4,8-19,0 kW, 6,5-26,0 kW, 8,8-35,0 kW
  • Wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej o pojemności 100 lub 130 litrów, bądź podgrzewacz pojemnościowy (z wężownicą grzejną) o pojemności 130 litrów
  • Paliwo: gaz ziemny lub gaz płynny
  • Palnik: promiennikowy cylindryczny MatriX o zakresie modulacji od 25 do 100% (1:4)
  • Komora spalania zamknięta (możliwa eksploatacja niezależna od powietrza w pomieszczeniu)
  • Powierzchnie grzewcze kotła: InoX-Radial ze stali kwasoodpornej
  • Sprawność znormalizowana: do 109%
  • System kontroli spalania Lambda Pro Control

Możliwości zastosowania urządzenia
Kocioł kondensacyjny Vitodens 222-F jest urządzeniem z segmentu „200” (środkowy segment urządzeń firmy Viessmann pod względem cech technicznych i poziomu ceny zakupu). Kocioł jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowania domach jednorodzinnych. Kompaktowa budowa kotła pozwala na jego zabudowę w ograniczonym miejscu (np. dom szeregowy, dom bez oddzielnego pomieszczenia kotłowni, itp.).

Warstwowy zasobnik ciepłej wody użytkowej
Zastosowany w kotle Vitodens 222-F zasobnik pracuje w trybie ładowania tzw. warstwowego co oznacza, że podgrzewanie ciepłej wody (c.w.u.) odbywa się poprzez zewnętrzny wymiennik ciepła (a nie wężownicę wewnętrzną jak w podgrzewaczach pojemnościowych).  Ciepła woda po podgrzaniu w wymienniku ciepła jest magazynowana w zasobniku od jego górnej części. Takie rozwiązanie zapewnia podwyższony komfort użytkowania c.w.u. – w szczególności szybką jej dostępność w wysokiej temperaturze. Dodatkowo w trybie ładowania warstwowego, zapewnia się głębokie schłodzenie wody grzewczej, przez co kocioł może pracować z wysoką sprawnością (kondensacja) także w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Należy zwrócić uwagę na jakość wody wodociągowej, gdyż w przypadku podgrzewania jej w zasobnikach z płytowymi wymiennikami ciepła, istnieje większa możliwość wytrącania się osadów niż w przypadku wężownic grzejnych w podgrzewaczach pojemnościowych. W przypadku twardości wody powyżej 20o dH (niemiecka skala twardości wody), należy zastosować wersję kotła Vitodens 222-F z podgrzewaczem pojemnościowym (z wężownicą grzejną) lub też wyposażyć budynek w stację uzdatniania wody (w ofercie firmy Viessmann).