logo

Strona startowa >> Vitodens 242-F

       

 

Typ urządzenia
Gazowy kocioł kondensacyjny oferowany jest jako kompaktowa centrala grzewcza z wbudowanym modułem kotła jednofunkcyjnego (jak dla Vitodens 200-W) oraz wbudowanym emaliowanym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej o pojemności 170 litrów. Urządzenie jest przeznaczone w standardzie do ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) we współpracy z instalacją solarną. Kocioł może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i płynnym.


Podstawowe dane techniczne

  • Moc cieplna: 4,8-19,0 kW lub 6,5-26,0 kW
  • Wbudowany emaliowany podgrzewacz pojemnościowy ciepłej wody użytkowej o pojemności 170 litrów do współpracy z instalacją solarną
  • Paliwo: gaz ziemny lub gaz płynny
  • Palnik: promiennikowy cylindryczny MatriX o zakresie modulacji od 25 do 100% (1:4)
  • Komora spalania zamknięta (możliwa eksploatacja niezależna od powietrza w pomieszczeniu)
  • Powierzchnie grzewcze kotła: InoX-Radial ze stali kwasoodpornej
  • Sprawność znormalizowana: do 109%
  • System kontroli spalania Lambda Pro Control

Możliwości zastosowania urządzenia
Kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F jest urządzeniem z segmentu „200” (środkowy segment urządzeń firmy Viessmann pod względem cech technicznych i poziomu ceny zakupu). Kocioł jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowania domach jednorodzinnych. Kompaktowa budowa kotła pozwala na jego zabudowę w ograniczonym miejscu (np. dom szeregowy, dom bez oddzielnego pomieszczenia kotłowni, itp.). Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej odbywa się we współpracy z instalacją solarną. W porównaniu do tradycyjnego rozwiązania – kotła wiszącego i odrębnego biwalentnego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej, kocioł Vitodens 242-F może być zastosowany niemal w każdym domu, gdzie wcześniej było to utrudnione lub niemożliwe. Wymagana jest minimalna powierzchnia pod zabudowę urządzenia (0,4 m2) i nie są wymagane odstępy boczne dla dostępu do podzespołów kotła dla czynności serwisowych.

Współpraca z instalacją solarną
Wbudowany w kotle biwalentny pojemnościowy podgrzewacz c.w.u. 170 litrów pozwala na współpracę z instalacją solarną, w której mogą być zastosowane 2 kolektory płaskie Vitosol 200-F lub 100-F (łącznie 4,6 m2), bądź też powierzchnia 3 m2 kolektorów próżniowych, np. Vitosol 200-T 3m2. Zakładane roczne pokrycie potrzeb ciepła dla podgrzewania c.w.u. wynosi do 55%.